امسال ۳۰۰ پروژه معماری در مرحله نهایی بزرگ‌ترین مسابقه معماری دنیا شرکت دارند، در میان این پروژه‌ها،  ۴ ساختمان از ایران هم دیده می‌شوند. در این پست نگاهی می‌اندازیم به تعدادی از این ساختمان‌ها.

جشنواره امسال برای اولین بار در سنگاپور برگزار می‌شود که باعث شده پروژه‌های بیشتری از آسیا و استرالیا در جشنواره شرکت کنند. امسال ما شاهد پنجمین دوره این جشنواره خواهیم بود، ۵۰۰ پروژه از ۵۰ کشور دنیا در مرحله اول در جشنواره شرکت کردند.

این جشنواره از سوم تا پنج اکتبر برگزار می‌شود و در حریان آن کنفرانس‌ها، سینمارها و نمایشگاه‌هایی هم برپا می‌شوند.

سه بخش عمده این جشنواره شامل ساختمان‌های تکمیل‌شده، ساختماهایی که معماری‌شان تباینی خاص با بافت شهری یا منظره طبیعت دارد و ساختمان‌هایی در حال ساخت است. هر کدام از این بخش‌ها شامل زیرشاخه‌هایی هستند، به عنوان مثال در بخش بناهای تکمیل‌شده، ساختمان‌ها بر حسب کاربری‌شان در ۱۳ بخش به رقابت با هم می‌پردازند، مثلا در بخش بناهای فرهنگی، اداری، مدارس، مراکز خرید، ورزشی، ویلاها، خانه‌های مسکونی و …

- خانه ابری در استرالیا، معمار McBride Charles Ryan

- پناهگاه اسکی برین، که از بیرون شکل مغز را هم تداعی می‌کند:‌برین در دل کوه و با فاصله ای ۱ کیلومتری از پیست اسکی شمشک، دومین منطقه بزرگ اسکی در ایران بعد از پیست دیزین و در حدود ۵۵ دقیقه فاصله تا تهران، واقع شده است . هدف پروژه نشان دادن ایده‌های جدید است که در شناسایی رابطه میان معماری و طبیعت بدون تکرار کورکورانه مدل‌های بومی و یا کپی کردن از سبک‌های وارداتی تاریخی کمک می کند . در پروسه طراحی معماران ( عباس ریاحی فرد و فریناز رضوی نیکو ) همچنین از کلبه‌های اسکیموها الهام گرفته‌اند. اما در اینجا لایه‌های توپوگرافی به جای بلوک‌های تاریخی بر روی یکدیگر به صورت افقی و به شکل گنبدی قرار داده شده اند . این ساختار یک ترکیب طراحی استعاری استد که از هر دو اشیاء طبیعی و ساخته دست بشر به عنوان منبع الهام‌بخش برای رسیدن به فرم نهایی استفاده کرده. دراین ساختار، همه نیازهای پروژه در بدنه اصلی تعریف شده، برای ارائه فضایی خالص و صادق، مانند برف نهفته در زمین و همگن کردن تمام رنگها و اشکال مختلف.

- ساختمان دیگری که از ایران در این جشنواره جهانی معماری شرکت دارد، ساختمان دانیال از تهران است، ساختمانی هفت طبقه و مسکونی که نمای بیرونی آن شکل شاخ و برگ را تداعی می‌کند، نازیلا انصاری طراحی این عمارت را به شرکت The Dynamic Continuous سفارش داده بود:

- خانه شیک و مدرن بالا را دیدیم، اما بد نیست نگاهی بندازیم به خانه‌ای که علیرضا مشهدی‌میرزا طراحی‌اش کرده و در مسابقات امسال شرکت داده شده است، ویژگی این خانه این است که با هزینه کم ظاهرا در جنوب شهر تهران ساخته شده است و معمار آن قصد داشته که با این کار نشان بدهد که لازم نیست برای طراحی یک بنای زیبا، حتما هزینه زیادی صرف شود، پس نگاهی می‌اندازیم به عمارت آجرنما یا brick pattern house:

- بنای دیگری که از ایران شرکت داده شده، ویلای امیر است که علیرضا تغابنی از دفتر معماری دیگر کار طراحی بازسازی این بنا را انجام داده است:

- گلخانه، کار شرکت Grant Associates از سنگاپور:

- ساختمان iGuzzini کار ژوزف میاس از اسپانیا:

- ساختمان تئاتر Soweto از آفریقای جنوبی:

- ساختمانی در خلیج Keppel در سنگاپور:

- مرکز سینمایی بوسان:

- ساختمان تئاتر بزرگ Wuxi در چین:

- خانه پی در سنگاپور:

- گالری Vanke در چین به شکل V:

- ساختمان Soundforms در انگلیس:

- برج Skytree در توکیو:

- خانه‌ای در جزیره Easter که با بازسازی یک ایستگاه پمپ آب برای مزارع پرورش ماهی ایجاد شده:

- کلیسای مارتین لوتر در اتریش:

- خانه ساحلی در استرالیا:

- گالری هنر اکلند در نیوزیلند:

- خانه Geneses در برزیل:

- ساختمانی در بریتانیا که شکل کندو را تداعی می‌کند:

- خانه‌ای در نیوزیلند:

- ایستگاه پلیس Belconnen در اتریش:

- بیمارستانی در ماساچوست:

- خانه‌ای به شکل آشیانه در سنگاپور:

- مرکز فرهنگی Yurihonjo در آکیتای ژاپن:

- موزه هنری Sven-Harry در سوئد:

- یک مرکز تجمع در اتریش:

پیشنهاد می‌کنم به وب‌سایت این جشنواره سر بزنید و برندگان سال ۲۰۱۱ را ببینید.