هر آنچه که لازم است درباره ی آیفون عریض و جدید اپل بدانید…

با اینکه اپل هنوز آیفون جدیدی را معرفی نکرده است ولی می توان در نظر گرفت که در سال جاری شاهد یک آیفون هستیم. از زمان معرفی اولین آیفون در سال ۲۰۰۷، اپل هر سال یک آیفون جدید معرفی کرده است. اولین آیفون در ژانویه معرفی شد و آغاز فروش و تحویل آن به مشتریان در ماه ژوئن بود. آیفون های ۳G و ۳GS و ۴ در ژوئن معرفی گردیده و اندکی بعد، فروش آن ها آغاز شد. سال قبل، اپل، آیفون ۴S را با تأخیر در اکتبر معرفی کرد ولی فروش آن بلافاصله آغاز شد. ولی امسال… اپل بالاخره تاریخ معرفی آیفون جدید و نه زمان عرضه ی آن را تأیید کرد: ۱۲ سپتامبر. و با وجود اطلاعات درز پیدا کرده در این مورد، هیچ چیزی تا پایان کنفرانس اپل رسمی و قابل قبول نیست.

با این وجود، بنا به دلایلی ما باور داریم که برخی از اطلاعات درز پیدا کرده از ساختمان Cupertino دقیق و قابل تأمل هستند. به این ترتیب ما می توانیم شروع به تعیین انتظارات معقولی از آیفون نسل بعد کرده با وجود اینکه منتظر شگفت زده شدن هستیم.

طراحی

آیفون ۵ به نظر شبیه به آیفون ۴ و ۴S است با کمی تفاوت های قابل توجه. تفاوت عمده قابل مشاهده شامل یک صفحه نمایش ۴ اینچ با نسبت ابعاد ۱۶:۹، بدنه ی یک تکه ی فلزی پشت، دوربین FaceTime مرکزی در جلو، کانکتور داک کوچک شده و انتقال جک هدفون به پایین و در کنار اسپیکر است.

اگر کسی در شبیه بودن طراحی آیفون در طول سه سال توسط اپل تردید دارد، بهتر است به عقب و به سال ۲۰۰۵ برگردد؛ جایی که اپل “نمونه ی اولیه پروژه ی بنفش” را برای آیفون طراحی کرده بود. درز کردن موضوع این پروژه به بیرون، در مقابل ادعای سامسونگ در دادگاه اخیر مبنی بر کپی برداری اپل از شرکت سونی در طراحی آیفون صورت گرفت. در نظر داشته باشید که با توجه به ایده ی افلاطونی اپل در طراحی و ساخت محصولاتش، هر سال اپل به شکل ایده آل گوشی تلفن همراه ایده آل خود نزدیک و نزدیک تر می شود. به این معنی که نباید انتظار داشت اپل به یک باره طراحی آیفون را به قدری متحول کند که دیگر قابل تشخیص با مدل های پیشین خود نباشد. بلکه در هر بار معرفی، تکامل می یابد.

طراحی آیفون “مد” نیست. “جاناتان ایو” (معاون ارشد طراحی اپل) بار ها گفته که طراحی آیفون “عمل” است، “شمایل سازی” است، تکه ای از طراحی صنعتی است که ریشه در کار های Braun و Leica و Dieter Rams دارد و می تواند روی قفسه های هر موزه ای قرار بگیرد. بخشی از بهترین طراحی است که صنعت تلفن همراه تا کنون به خود دیده است و امروز همان قدر خوب به نظر می رسد که در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ بود و هر تلفن همراه دیگر موجود در بازار است.

اضافه کردن یک صفحه بزرگ تر و پشت فلزی و اصلاح کردن چند میکرو میلی متر از طراحی آیفون موجود؛ به سختی می توان استدلال کرد که این دقیقا همان کاری نیست که آن ها با iPhone 5 انجام می دهند.

۴ اینچ ، نسبت ۱۶:۹ ، صفحه نمایش in-cell

صفحه نمایش قسمت بیشتر جلوی آیفون را در بر می گیرد که به وسیله ی آن با برنامه ها و محتوای موجودمان در آیفون ارتباط برقرار می کنیم که همین امر، آن را به یکی از مهم ترین اجزا تبدیل می کند، صفحه نمایش بزرگ تر ۴ اینچ با نسبت ۱۶:۹ که از تکنولوژی ساخت باریک تر in-cell برای نمایش تعداد پیکسل ۶۴۰ * ۱۱۳۶ بهره می برد، شاید مهم ترین تغییر در ساختار آیفون نسل بعد باشد.

این تغییر همچنین مهم ترین تغییر در نحوه ی نمایش برنامه ها و اطلاعاتی که از آن استفاده و لذت می بریم، برنامه نویسان، توسعه دهندگان، طراحان وسایل جانبی و تولید کنندگان است. بنابراین چرا اپل به سمت یک صحه نمایش بزرگ تر با تمرکز بر روی درازای بیشتر آن می رود؟ چرا به سمت افزایش پهنای آن نمی رود؟ و نهایتا، چگونه برنامه ها برای پشتیبانی از آن به روز خواهند شد؟

کانکتور داک جدید و کوچک تر

با ورود آیفون ۵ و تکنولوژی های جدید به کار رفته در آن (مانند LTE که به آن پرداخته خواهد شد)، اپل به هر میلی متر از فضا و هر میلی آمپر از باتری نیاز خواهد داشت. با توجه به اینکه AirPlay و Wi-Fi Sync نیاز به کابل فیزیکی را کاهش می دهند.

از زمان بروز شایعاتی مبنی بر داک جدید، بسیاری اظهار امیدواری کردند که این داک ابزاری شبیه به اتصال MagSafe که در MacBook ها از آن استفاده می شود، ارائه دهد. متقارن بوده و بدون نگرانی از بالا یا پایین بودن پورت آن، متصل شده و برای استفاده ی آسان، به صورت مغناطیسی جفت شود. برخی دیگر آرزوی پورت Thunderbolt را داشتند (که متأسفانه نیازمند معماری PCI است و در حال حاضر در iOS فاقد آن است.). برخی نیز فقط می خواستند مطمئن شوند که تمام کانکتور های داک قدیمشان هنوز سازگار است.

شبکه ی ۴G LTE

ما شاهد یک تاریخچه ی بسیار واضح از تکنولوژی یکپارچه سازی اپل از عرضه ی آیپد در بهار و تکرار پاییز و زمستان آیفون در چند سال گذشته بوده ایم. سال قبل شامل پردازنده ی A5 ، ۵۱۲MB حافظه ی RAM و ۶۴GB حافظه ی داخلی بود. به نظر می رسد که سال جاری مخصوصا شامل LTE است. ولی آیا همانند iPad فقط شامل آمریکا و کانادا خواهد بود یا اپل بالاخره ۴G LTE واقعی با پشتیبانی از همه ی اپراتور های جهانی ارائه خواهد کرد؟

فاقد NFC

در حالی که شایعات قبلی نشان می داد اپل به دنبال به کار گیری تکنولوژی NFC در iPhone 5 است، به نظر می رسد آن طرح ها کنار گذاشته شده اند. بسیاری از کار هایی که NFC قادر به انجام آن است، به وسیله ی تکنولوژی های موجود در آیفون مانند Blutooth 4.0 که اپل در آیفون ۴S در سال ۲۰۱۱ گنجانده است، امکان پذیر است. Blutooth 4.0 ارتباط سریع و مصرف کم انرژی را در بر دارد که برعکس جنبه هایی از NFC است. قابلیت Wi-Fi Direct هم که درباره ی iPhone 5 شایعه شده بود، توانایی تبدیل شدن به یکی از گزینه ها برای ارتباط بین دو وسیله را دارد.

به هر حال اپل در حال حاضر تراکنش های موبایلی را با برنامه ی App Store می گرداند و کمپانی های دیگر مانند StarBucks تراکنش هایشان را با برنامه های خاص خود انجام می دهند. همچنین برنامه ی Passbook در iOS 6 برای انجام این اعمال به روش ساده تری ایجاد شده است.

پردازنده، گرافیک، RAM و حافظه

گرچه اطلاعات زیادی درباره ی ظاهر iPhone 5 وجود دارد، ولی درباره ی چیزی که به آن قدرت می دهد اطلاعات زیادی در دست نیست که تعجبی ندارد. اپل به ندرت اطلاعاتی درباره ی پردازنده ی موجود در آیفون یا دیگر دستگاه های مبتنی بر iOS ارائه می دهد. اپل با خشنودی ظرفیت حافظه و قیمت های مرتبط با آن را به ما می گوید. کاملا نام پردازنده و تعداد هسته ها را نشان می دهد ولی بیش تر فقط به ما می گوید که چند مرتبه از نسل قبلی خود سریع تر است، چه از نظر قدرت پردازش و چه از نظر قدرت گرافیکی. مقدار RAM چقدر است؟ فراموشش کنید! ما جزئیات کامل پردازنده ی iPhone 5 را تا زمانی که معرفی شود و به دست مصرف کنندگان نرسد، نمی دانیم. این روش اپل است. با این وجود، می توانیم بر اساس رفتار گذشته و تکنولوژی حال حاضر در مورد آن بیندیشیم.

قیمت ثابت قبلی و فاقد رنگ بندی جدید

اپل هنگام قیمت گذاری و رنگ بندی آیفون بسیار محافظه کارانه عمل می کند. اولین آیفون از جنس آلومینیوم و مشکی بود. ولی از سال ۲۰۰۸ و آیفون ۳G ، اپل رنگ های مشکی و سفید را به عنوان تنها گزینه های انتخابی رنگ و قیمت ۱۹۹ دلار به عنوان قیمت شروع پایه عرضه کرد. در حالی که می توان استدلال کرد که زمان آن برای اپل رسیده است که آیفون را به سمت چند رنگی سوق دهد، راهی که با آیپاد نانو و آیپاد شافل انجام داد. ولی به نظر می رسد اپل در حال حاضر می خواهد انجام این کار را به سازندگان کیس ها بسپارد و این امر قابل تغییر نیست. ممکن است بازاری برای ویرایش محدود آیفون با ظرفیت ۱۲۸GB و به رنگ قرمز وجود داشته باشد ولی اپل مایل به انجام آن نیست. با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شد، گزینه های زیر باقی می ماند:
۱۹۹ دلار برای ۱۶GB مشکی یا سفید
۲۹۹ دلار برای ۳۲GB مشکی یا سفید
۳۹۹ دلار برای ۶۴GB مشکی یا سفید

نام…

هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که اپل نتواند آیفون جدیدش را iPhone 5 بنامد اگر بخواهد. مدل آن iPhone 5.1 خواهد بود ( آیفون ۳G با نام ۱٫۲ شناخته می شد که یک محصول نسلی کامل در نظر گرفته نمی شود) و جهت اطلاع بیشتر مشتریان اپل، مدل بعد از iPhone 4 یا حتی ۴S ، iPhone 5 است.

اپل از عدد ۳ دو بار استفاده کرد (در آیفون ۳G و ۳GS) و از عدد ۴ دو بار (در آیفون ۴ و ۴S) و می تواند به سادگی از عدد ۵ دو بار استفاده کند (آیفون ۵ و ۵S) . آیفون ۴S با iOS 5 معرفی شد بنابراین iPhone 5 با iOS 6 معرفی خواهد شد.

این قانون بازار است. اپل می تواند آیفون جدید را هر طور که بخواهد نام گذاری کند: iPhone X ، آیفون بلند، iPhone 4GS ، iPhone 4GS Mark II Epic ، LTE tallboy X (بسیار خوب، این آخری شبیه به نام گوشی های اندرویید است، ولی شما نکته را متوجه شدید.)
اپل حتی می تواند نام آن را New iPhone بگذارد.

اگر خودتان را در حال تایپ عبارت “اپل ممکن است نام آن را…” یافتید، دست نگه دارید. شما بیش از حد فکر می کنید. نفس عمیق بکشید. مقداری آب روی صورتتان بپاشید و تا چهارشنبه صبر کنید!