تیم کوک مدیرعامل اپل

در آخرین گزارش منتشر شده درآمد اپل چنان زیاد بوده که حتی از پیش بینی های انجام شده هم پیشی گرفته است. ابتدا نگاهی به اعداد زیر بیاندازید:


درآمد خالص:46.33 میلیارد دلار (میزان پیش بینی شده 38.76 میلیارد دلار بوده)

سود به ازای هر محصول(EPS):13.87 دلار در مقابل 10.07 دلار پیش بینی

فروش آیفون:37.07 میلیون دستگاه در مقابل 30.2 میلیون دستگاه پیش بینی

فروش آی پد:15.4 میلیون دستگاه در مقابل 13.2 میلیون پیش بینی

فروش مک:5.2 میلیون دستگاه در مقابل 5 میلیون پیش بینی

فروش آی پاد:15.4 میلیون دستگاه در مقابل 13.9 میلیون دستگاه پیش بینی

سود ناخالص:44.7 درصد در مقابل 41.8 درصد پیش بینی

اپل در حال حاظر 97 میلیارد دلار پول نقد دارد.


خب، حالا برای اینکه ببینیم از این اعداد و ارقام گیج کننده به جز اینکه نفس را در سینه حبس می کنند، چه چیزهایی می توان فهمید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


اپل هم اکنون یک شرکت بر پایه iOS است.اگر به چارت پایین نگاهی بیاندازید، می بینید که آی فون هم اکنون بیش از ۵۰ درصد درآمد اپل را تشکیل می دهد. یعنی این محصول به تنهایی می تواند شرکت را اداره کرده و جلو ببرد. به نظر می رسد که آینده بلند مدت این شرکت تماما بر پایه پلتفرم iOS باشد:آی فون+ آی پد. و آی پد همان محصولی است که اپل واقعا قویترین برنامه ریزی و شانس موفقیت را در آن دارد.


apple-revenues-by-product.png

ما در دوران پس از PC به سر می بریم.شاید این جمله استیو جابز در مراسم معرفی آی پد کمی اغراق آمیز و تبلیغاتی به نظر می رسید. اما طبق گزارش IDC فروش تبلت ها در فصل گذشته از کامپیوترهای دستک تاپ جلو افتاده است. چیزی که تیم کوک در گزارش سالیانه به آن اشاره کرد و ادعا کرده است که تا پایان ۲۰۱۲ تعداد آی پد به تنهایی از تمام بازار دسک تاپ PC جلو خواهد افتاد.آی پد و تبلت ها یک بازار واقعی هستند. اقبال عمومی به آی پد هنوز چندان گرم و پراشتیاق نیست، اما هم اکنون کاملا مشخص است که آینده در دست تبلت ها و به طور دقیق تر دنیای ابزارهای چندکاره متصل به کلود خواهد بود.


قدرت برند موضوعی واقعا شگفت انگیز است.به نظر می رسد که اپل کاملا بر اساس سیکل هدایت مشتری حرکت می کند. سه ماهه سوم سال گذشته فروش کمتر از حد پیش بینی بود، زیرا مشتریان منتظر عرضه آی فون جدید بودند. اما به جای آن سه ماهه آخر سال و فروش تعطیلات این شرکت مبلغ عظیمی بود، زیرا آی فون و آی پد از دلخواه ترین هدایایی هستند که نوجونان خواستار آنند. اما بازار فروش اندروید تلاطم و نوسان کمتری دارد، زیرا اندروید کمتر وابسته به مصرف کنندگان برند است و این را مدیون عادت دادن مشتریانش به فاکتورهای استراتژیکی همچون قیمت های ارائه محصول توسط همکاران تجاری است.


اجرا و ارائه عالی.چیزی مانند این فصل فروش فوق العاده، نتیجه همه آن چیزهای است که اپل را بخاطرش ستایش می کنند: محصولات عالی، زنجیره بازاریابی و فروش کم نظیر و توضیع مناسب محصول در تمامی فروشگاه هایش.


اثر شبکه ای گوگل هم مورد انتظار است. استدلال کارشناسان طرفدار اندروید این است که آینده از آن موبایل ها است و مهمترین اصل در موبایل ها پلتفرم است. پلتفرم هم اثر شبکه ای دارد. بدین معنی که پلتفرمی که بیشترین فروش بازار را در دست داشته باشد، ناگزیر رشد کرده و بزرگ و بزرگتر می شود. آنگاه دیگر رقبا را نابود خواهد کرد.
اما چنین اتفاقی نخواهد افتاد، چرا؟ اول اینکه اندروید سهم بزرگی از مصرف کنندگان را دارد، اما سهمش از نظر توسعه دهندگان کمتر است که این خود مساله مهمی است. دوما با توجه به اهمیت اپلیکیشن های تحت وب و رشد قابل توجه HTML5 اهمیت پلتفرم های خاص روز به روز کمتر شده است و نمی توان انتظار وقوع اثر شبکه ای بازار PC را در دنیای موبایل ها داشت . و سومین دلیل هم اینکه مصرف کنندگان موبایل به دنبال چیزهایی هستند که در خصوص کامپیوترهای PC اهمیت نداشت. موبایل وسیله ای است که همیشه همراه کاربر است و وی تعلق خاطر خاصی به آن دارد، پس مسایلی مانند برند و طراحی اهمیت فراوانی در انتخاب دارند.
و در نتیجه شاید سهم بسیار بزرگی از بازار در دستان اندروید باشد، اما این سیستم عامل هیچ گاه نخواهد توانست حکم مرگ iOS را صادر کند. علاوه بر همه اینها، فرصت ها و ظرفیت ها در بازار موبایل واقعا گسترده اند.


نکته مهم بعدی در این گزارش تبلت ها هستند: تیم کوک مدیرعامل اپل گفته است که کیندل فایر هیچ فشار و تاثیری در میزان فروش آی پد نداشته است. با این حال کیندل فایر با همه این محاسبات، موفق عمل کرده است. این موضوع را به دو صورت می توان تفسیر کرد.

این دو در بازارهای مختلفی مشغول فعالیت هستند.چیزی که تیم کوک مدیرعامل اپل به آن اشاره کرده، ممکن است کاملا درست باشد، اما باور آن سخت است. فایر یک تبلت است. این تبلت از بسیاری جهات با آی پد متفاوت است. اما بدون شک این محصول یک تبلت است. البته این حرف می تواند نشانه این باشد که مصرف کنندگان اپل کمتر از بقیه نسبت به قیمت حساس هستند.

موقعیت ها و فرصت های بازار آنقدر بزرگ هستند که هر دو می توانند بدون کند کردن رشد دیگری، موفقیت های بزرگی به دست آورند.به نظر این موضوع محتمل تر است. اگر چنین باشد، این بدان معنی است که رشد اپل می تواند حتی از این هم شگفت انگیزتر باشد.