تقریبا از سال ۲۰۰۶ بود که کار شرکت های زیادی از جمله فیلیپس بر روی فن آوری ساخت صفحات شفاف آغاز شد. در نمایشگاه های CES دو سال اخیر نیز نمونه هایی اعم از تلویزیون ،نمایشگر لپ تاپ و ... دیده شد که در طراحی و ساخت آنها از این فن آوری بهره گرفته بودند. این بار شرکت فیلیپس با همکاری یک کمپانی سازنده مواد شیمیایی به نام BASF طرح مفهومی سقف شفاف خودرو را ارائه داده است.

 

این طرح ترکیبی از سلول های خورشیدی در ساختاری از جنس OLED است که شیشه ای شفاف و واضح را پدید آورده است. این شیشه قرار است توسط کمپانی های سازنده خودرو در سقف خودرو ها کار گذاشته شود. شاید طرح کمی فانتزی باشد. اما این امکان را به سر نشینان می دهد تا هنگامی که در خودرو هستند از وضعیت آسمان بالای سر خود نیز مطلع شوند.

 

سرنشینان خودرو می توانند در طول روز از وضعیت شفاف این شیشه استفاده کنند و از بارش برف و باران و یا تابش انوار طلایی نور خورشید لذت ببرند. در شب نیز این سقف شفاف رویایی، با نور بسیار ملایم و زیبایی فضای داخل خودرو را روشن می کند.

 

فعلا طرح اولیه این سقف شفاف خودرو ارائه شده و هنوز اطلاعات دقیق تری در مورد به کار گرفتن آن در صنعت خودرو سازی در دسترس نیست.