برنـده جایـزه گـلدن گلـوب 2012

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

( عرض تبریک به جامعه هنر دوست ایرانی )


همانطور که شما دوستان مطلع هستید هموطن دیگری در دنیا باعث افتخار نام ایرانی شد. اصغر فرهادی کارگردان فیلم "جدایی نادر از سیمین"، جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب را از آن خود کرد. او این جایزه را متعلق به مردم سرزمین خود، ایــران، دانست و آن را به همه ی هموطنان خود اهدا کرد. این اولین بار بود که نام کشور ایران در سالن هتل بورلی هیلتون در بورلی هیلز كالیفرنیا، طنین انداز شد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


 
جایزه گلدن گلوب (Golden Globe Award) که یکی از معتبرترین و مهمترین جوایز سینمایی جهان محسوب می شود نام مجموعه جوایزی است که هرساله در ایالات متحده آمریکا توسط اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود به بهترین تولیدات سینمایی و تلویزیونی اهدا می‌گردد. این جایزه برای اولین بار در سال ۱۹۴۴ به فیلم‌های تولیدی و محصولات تلویزیونی تعلق گرفت. مهم‌ترین جایزه آکادمی با نام "بهترین فیلم" یکی از مهم‌ترین رقابت‌های فیلم‌سازان محسوب می‌شود. جوایز گلدن گلوب معمولاً معیار خوبی برای پیش‌بینی فیلم‌های راه‌یافتنی به جوایز اسکار است و جهت اطلاع شما دوستان پرشین استار، مراسم این دوره از جوایز گلدن گلوب یکشنبه شب گذشته (دوشنبه 26 دی ماه صبح به وقت ایران) در هتل بورلی هیلتون در بورلی هیلز كالیفرنیا برگزار شد. اما برگزاری گلدن گلوب امسال با حال و هوای دیگری همراه بود و مهم تر اینکه برای ایرانی ها نگرشی دیگر را بدنبال داشت. امسال، فیلم ایرانی و فاخر "جدایی نادر از سیمین" به کارگردانی اصغر فرهادی، جایزه بهترین فیلم خارجی در گلدن گلوب را از آن خود کرد. کسی که جایزه را به دست کارگردان پر افتخار سینمای ایران داد، مدونا ستاره‌ی مشهور موسیقی پاپ بود.


 
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


 
فیلم "جدایی نادر از سیمین" به کارگردانی اصغر فرهادی(محصول ایران) برای گرفتن جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان گلدن گلوببا فیلم های "در سرزمین خون و عسل" به کارگردانی آنجلینا جولی (محصول آمریكا)، "گل های جنگ" به کارگردانی ژانگ ییمو(محصول مشترك چین و هنگ‌كنگ)، "پسربچه با دوچرخه" به کارگردانی برادران داردن(محصول بلژیك)، و فیلم "پوستی که در آن زندگی می کنم"، به کارگردانی پدرو آلمودوار(محصول اسپانیا) رقابت می کرد.


 
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


 
"جدایی نادر از سیمین" در میان پنج فیلم بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان گلدن گلوب امسال، تحسین شده ترین و پرافتخارترین فیلم و به اعتبار جوایز متعددی كه در سراسر جهان برده یا نامزدی شان را كسب كرده، یك سر و گردن از چهار فیلم دیگر بالاتر بود ضمن اینکه با اشخاص بزرگی در مقام سازندگان فیلم های رقیب روبه رو شده بود كه كارش را برای دریافت بی دردسر این جایزه مقداری دشوار می کرد.


 
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net
اصغر فرهادی در بین دیگر رقبای بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان
پدرو آلمودوار و آنجلینا جولی در یکطرف و برادران داردن در طرف دیگر


 
اصغر فرهادی و پیمان معادی بازیگر فیلم "جدایی نادر از سیمین" در ساعات نخستین بامداد روز دوشنبه، ۱۶ ژانویه به وقت ایران در میان سینماگران مطرح و سرشناس دنیا چون‌ مارتین اسکورسیزی، وودی آلن، لئوناردو دی کاپریو، استیون اسپیلبرگر، جورج کلونی وبراد پیت به روی صحنه رفتند که حضور اصغر فرهادی بعنوان نماینده رسمی سینمای ایران از مهم ترین اتفاقات گلدن گلوب شصت و نهم در سال 2012 بود.

فرهادی روی صحنه ابتدا از مدیر سونی پیكچرز تشكر كرد كه به گفته او ظاهراً "جدایی نادر از سیمین" را از خودش هم بیش‌تر دوست دارد. این فیلمسازِ نام‌آور و معتبرِ سینمای جهان در ادامه گفت: می‌خواهم از مایكل باركر تشكر كنم. مایكل! قبلاً به تو گفتم كه ظاهراً فیلم "یك جدایی" را بیشتر از من دوست داری! ممنون از تام برنارد و ممنون از كمپانی سونی پیكچرز كلاسیك ... 

اصغر فرهادی، کارگردان "جدایی نادر از سیمین" بعد از دریافت جایزه‌ی "گلدن گلوب" خطاب به حاضران در سالن گفت: وقتی داشتم روی صحنه می‌آمدم فكر می‌كردم از چه باید بگویم؟ آیا از مادرم بگویم؟ از پدرم؟ از همسر مهربانم؟ از دخترانم؟ از دوستان عزیزم؟ از همكاران و عوامل فیلمم؟ اما ترجیح میدهم تنها از مردم کشورم صحبت کنمفکر میکنم آنها واقعا مردمانی صلح دوست هستند...خیلی متشکرم!"